80 років від дня народження Збігнєва Реліги

16 грудня 2018 року виповнюється 80 років від дня народження Збігнєва Реліги – професора, видатного польського кардіохірурга і політика, творця першої вдалої трансплантації серця в Польщі. За цими досягненнями стоять десятиліття наполегливої, невтомної праці людини з великим серцем і колосальною духовною силою.

Збігнєв Реліга народився 16 грудня 1938 року в Медневіце  (Мазовецьке воєводство, Польща), де розпочав свою освіту в початковій школі. Продовжив її в Загальноосвітньому Ліцеї імені Болеслава Лімановського у Варшаві. Там же в 1956 році вибрав Медичний факультет Медичної академії, який закінчив у 1963 році. З третього року навчання у Медичній академії Збігнєв Реліга почав добровільно працювати в надзвичайних хірургічних ситуаціях на факультеті Хірургії. Він був зачарований роботою хірургів. Закінчуючи навчання в Медичній академії, виконав 136 операцій і отримав диплом лікаря «кваліфікованим хірургом».  Далі завершив однорічне післядипломне стажування, а потім дворічну військову службу.

Під час військової служби Збігнєв Реліга працював добровольцем на кафедрі  Урології Вольської лікарні  у Варшаві. Після закінчення військової служби з 1966 року працював на кафедрі Урології Вольської лікарні під керівництвом уролога Юзефа Маріана Дацкєвіча вже досвідченим хірургом. Як згадував Реліга,  це був чудовий період в його житті. Він мав можливість виконувати складні операції, отримував всі найважчі випадки, які поручав йому професор Дацкєвіч.  Реліга став добрим урологом.

Три роки потому,  в 1969 році,  Релігу  як спеціаліста з хірургії 1-го класу було переведено на кафедру Загальної Хірургії  Вольської лікарні,  де він працював під керівництвом кардіохірурга Вацлава Сітковського, який вперше запровадив серцеву хірургію в цій лікарні. Йдучи професійними сходами, Реліга закохався в кардіохірургію і залишався на кафедрі до 1980 року.

У 1973 році захистив на Медичному факультеті Варшавської Медичної академії докторську дисертацію з медичних наук і отримав звання доктора медичних наук. Одночасно йому було запропоновано однорічний грант на стажування з судинної хірургії в Роквіль-центрі в Нью-Йорку, де він навчався під керівництвом кардіо- і торакохірурга Зигмунда Адама Весоловського. Реліга познайомився з сучасною судинною хірургією, іншим стилем і умовами праці. Йому пощастило відвідати всі головні центри кардіохірургії: Бостон, Клівленд і Г’юстон. У 1976 році йому запропонували стажування з кардіохірургії в лікарні Синайського університету в Детройті та  ознайомлення з найновішими досягненнями коронарного шунтування і способами механічної допомоги кровообігу.

 У 1980 році перейшов до 2-ої  клініки Кардіохірургії Інституту Кардіології у Варшаві і виїхав на однорічне стажування з дитячої кардіохірургії в Нью-Джерсі. У 1982 році очолив відокремлену в рамках клініки кафедру Дитячої Кардіохірургії.

У 1984 році, за результатами відкритого конкурсу,  Реліга був призначений керівником кaфедри і клініки Кардіохірургії  Сілезької Медичної Академії у місті Забже, в якій він започаткував сучасну програму з кардіохірургії. В серпні 1985 році провів першу операцію на серці. В листопаді 1985 року успішно здійснив операцію з трансплантації серця. Ім’я польського кардіохірурга згодом стало дуже відомим у всьому світі, адже саме Збігнєв Релiга першим у Польщі вдало виконав пересадку серця. У 1987 році Збігнєв Реліга виконав операцію з трансплантації серця  Фадею Житкєвічу, члену Товариства Трансплантації серця. Операція, яка тривала двадцять три години, вдалася. Пацієнт з новим серцем жив понад 30 років(!), пішов з життя у 2017 року, в 91 рік. Це був пацієнт, який найдовше прожив після трансплантації серця в Польщі.

З 1985 року Збігнєв Реліга почав виконувати коронарне шунтування при інфаркті міокарда. Це також було повністю інноваційною процедурою в національному масштабі.

У 1986 році Збігнєв Реліга отримав спеціалізацію кардіохірурга та через два роки за його ініціативи було засноване штучне серце в клініці Кардіохірургії в  Забже,  якою він керував.

В той же час Реліга організував нові клініки кардіохірургії в Польщі: Забжe, Катовіце, Варшаві, Вроцлаві та Бєлостоці.  З 1988 року працював науковим керівником клініки Кардіохірургії Інституту Кардіології в Катовіце, а з 1987 року по 1989 рік – клініки Кардіохірургії Медичної академії у Вроцлаві. З 1989 по 1991 рік Збігнєв Реліга також очолював клініку Кардіохірургії Центральної клінічної лікарні Міністерства внутрішніх справ у Варшаві.

У 1990 році став професором Сілезької Медичної академії, а в 1995 році отримав вчене звання професора.

В 1995 році Реліга став першим у світі кардіохірургом, що поставив пацієнтові біологічний клапан серця, будучи творцем власної моделі, відомої як клапан «Реліга». Цей клапан серця, що застосовується в клініці, допоміг багатьом пацієнтам.

Заслуги професора Реліги були належним чином оцінені не лише в Польщі, а й у всьому світі. Кращі медичні університети світу пропонували йому відмінні умови для роботи і великі гонорари. Проте, кардіохірург до кінця днів був вірним своїй Батьківщині. З 1998 року Збігнєв Реліга став національним спеціалістом з кардіохірургії.
З 1996 по 1999 роки  Збігнєва Релігу  призначили ректором Сілезької Медичної академії у Катовіце,  з  якою  він  був пов’язаний до вересня 2004 року. З 1998 до 2001 року знову став керівником 2-ої  клініки Кардіохірургії Інституту Кардіології у Варшаві, а з 2001 по 2006 роки – директором цього Інституту.

У 2003 році  Збігнєв Реліга отримав спеціалізацію в області трансплантології  і, хоча рік тому він серйозно захворів, сказав: «поки є сили, я буду продовжувати працювати». Ніколи не здавайся – девіз Збігнєва Реліги .

Понад 100 його колишніх пацієнтів, які перенесли трансплантацію серця, відчули нове життя. Незважаючи на великі досягнення, Збігнєв Реліга був скромною, звичайною людиною, яку любили пацієнти. Він залишався взірцем чесності, прихильності та професіоналізму.

У 2001 році Збігнєв Реліґа отримав Почесну докторську ступінь Медичної академії у Варшаві. Церемонія нагородження відбулася 2005 році в сенатському залі Варшави. Також професор  Збігнєв Реліґа був удостоєний звання Почесного доктора ще чотирьох університетів: Львівського медичного університету (1997), Медичної академії у Бєлостоку  (1998), Сілезької Медичної академії в Катовіце (2000)  та Медичного Університету в Ополе  (2002).

З 1992 року Реліга брав активну участь у політичному житті Польщі.  У 1992-1995 роках, будучи радником президента Польщі Леха Валенси, двічі отримував мандат сенатора (терміни 1993-1997 роки і 2001-2005 роки).  У 2005-2007 роках обіймав посаду міністра охорони здоров’я Польщі.

У 1984 році Збігнєв Реліга заснував Фонд розвитку Кардіохірургії в Польщі, а в 1991 році став Президентом цього Фонду. Створення Фонду допомогло здійсненню в клінічній практиці новітніх методів лікування серцево-судинних захворювань, науково-дослідної діяльності, а також широкої програми навчання й стипендії для польських та іноземних лікарів. Діяльність Фонду стала можливою за рахунок коштів місцевого приходу, спонсорів та щорічної організації вистав «Серце за серце» за участю найвідоміших художників світу. Професор також був ініціатором навчальної допомоги в області кардіохірургії для України (Львів) і Грузії (Тбілісі). У 2009 року Фонд був названий на честь професора Збігнєва Реліги. Ім’я Збігнєва Реліги носить Сілезький Центр серцевих захворювань у Забже (раніше – клініка Кардіохірургії у Забже), початкова школа у рідній Медневіце, а також Польська медична бібліотека в Києві, створена на базі Національної наукової медичної бібліотеки України.

Професор Збігнєв Реліга був членом різних наукових товариств, був засновником і організатором Польського Товариства Трансплантації серця, членом Комітету Східної Європи Європейської асоціації кардіо-торакальної хірургії.

Науковий доробок Збігнєва Реліги містить понад 160 наукових праць, серед яких підручники, монографії, патенти.

За визначні досягнення в галузі медицини Збігнєва Релігу відзначено багатьма нагородами як у Польщі, так і в багатьох країнах світу, в тому числі, найвищими нагородами Польщі – Кавалер ордена Білого Орла, Кавалер Великого Хреста Ордена Відродження Польщі, Кавалер Командорського Хреста з зіркою Ордена Відродження Польщі, медаль «Глорія медицини» Польського Лікарського Товариства та іншими відзнаками.

Збігнєв Реліга був невіруючим, вважав себе атеїстом. Не любив ні телебачення ні кіно,  але іноді йшов до театру. Він виховався на джазі у виконанні найвідоміших музикантів: Луї Армстронга,  Елли Джейн Фіцджеральд,  Дюка Еллінгтона, музику яких він обожнював до останніх днів. Іноді слухав симфонічну, оперну музику, або оперету.

Він не любив подорожувати, але йому подобалося ловити рибу лише для того, щоб витягти її з води, делікатно доторкнутися до неї, перш ніж відпустити знову у воду. Мріяв про подорож до південної Африки, де хотів ловити рибу в околицях Дурбану.

Збігнєв Реліга був одружений на Анні  Вайщук  Релізі,  доценту  кафедри Фізіології Медичної Академії у Варшаві. Мав двох дітей: дочку на ім’я Маргарет Реліга – синолог та сина Гжегожа Релігу, який також став кардіохірургом.

Професор Збігнєв Реліга пішов із життя 8 березня 2009 року. Йому виповнилося 70 років.  Він був похований на Військовому цвинтарі у Варшаві, на так званому Професорському авеню.

У 2014 році в Польщі був знятий художній фільм «Боги», що оповідає про історію знаменитого кардіохірурга і демонструє перші кроки молодого фахівця на шляху до найбільших досягнень.

У фонді Польської медичної бібліотеки в Києві імені професора Збігнєва Реліги серед польських видань чільне місце належить книгам із приватної колекції  Збігнєва Реліги: книги, атласи, медичні журнали. Видання отримані за сприяння Фонду розвитку Кардіохірургії імені професора Збігнева Реліги та за згодою дружини вченого Анни  Вайщук  Реліги. Тематика подарованих книг різноманітна та пов’язана з досягненнями польських лікарів, лабораторними дослідженнями, застосуванням штучних органів у медичній практиці. Серед них – двотомник «Дитяча кардіологія» за редакцією Збігнева Реліги з дарчим написом дружини вченого. Видання «Чудо в медицині: на межі життя і смерті:  історії, розказані лікарями» зі статтею Збігнєва Реліги, книги про життя, науковий та творчий шлях великого вченого та інші цінні видання.

Анна  Вайщук  Реліга подарувала Польській медичній бібліотеці в Києві цінні сімейні сувеніри, а саме:

  • фотографію професора, виконану Лешком Ложинським;
  • фотографії малюнків серця (малюнки зроблені професором Збігнєвим Релігою);
  • емблему фонду «Серце за серця» з датами 5.XI.1985 – 5.XI.1995 та символами польських воєводств, викарбувану на мідному диску;
  • біопротез та знімок  клапана серця «Religa»;
  • графічні екслібриси Збігнєва Реліги;
  • важливі документи, які використовував у своїй роботі Збігнєв Реліга, з яких цікаво дізнатись про становлення Сімейної медицини в  Польщі та отримати відповіді на багато інших питань,  які актуальні і зараз.

У Польській медичній бібліотеці в Києві імені професора Збігнєва Реліги розгорнута широка виставочна експозиція, присвячена 80-річчю від дня народження професора Збігнєва Реліги – легендарного польського лікаря – кардіохірурга.

Публікації на цю тему

16 грудня 2018 року виповнюється 80 років від дня народження Збігнєва Реліги – професора, видатного польського кардіохірурга і політика, творця першої вдалої трансплантації серця в Польщі. За цими досягненнями стоять десятиліття наполегливої, невтомної праці людини з великим серцем і колосальною духовною силою.

Збігнєв Реліга народився 16 грудня 1938 року в Медневіце  (Мазовецьке воєводство, Польща), де розпочав свою освіту в початковій школі. Продовжив її в Загальноосвітньому Ліцеї імені Болеслава Лімановського у Варшаві. Там же в 1956 році вибрав Медичний факультет Медичної академії, який закінчив у 1963 році. З третього року навчання у Медичній академії Збігнєв Реліга почав добровільно працювати в надзвичайних хірургічних ситуаціях на факультеті Хірургії. Він був зачарований роботою хірургів. Закінчуючи навчання в Медичній академії, виконав 136 операцій і отримав диплом лікаря «кваліфікованим хірургом».  Далі завершив однорічне післядипломне стажування, а потім дворічну військову службу.

Під час військової служби Збігнєв Реліга працював добровольцем на кафедрі  Урології Вольської лікарні  у Варшаві. Після закінчення військової служби з 1966 року працював на кафедрі Урології Вольської лікарні під керівництвом уролога Юзефа Маріана Дацкєвіча вже досвідченим хірургом. Як згадував Реліга,  це був чудовий період в його житті. Він мав можливість виконувати складні операції, отримував всі найважчі випадки, які поручав йому професор Дацкєвіч.  Реліга став добрим урологом.

Три роки потому,  в 1969 році,  Релігу  як спеціаліста з хірургії 1-го класу було переведено на кафедру Загальної Хірургії  Вольської лікарні,  де він працював під керівництвом кардіохірурга Вацлава Сітковського, який вперше запровадив серцеву хірургію в цій лікарні. Йдучи професійними сходами, Реліга закохався в кардіохірургію і залишався на кафедрі до 1980 року.

У 1973 році захистив на Медичному факультеті Варшавської Медичної академії докторську дисертацію з медичних наук і отримав звання доктора медичних наук. Одночасно йому було запропоновано однорічний грант на стажування з судинної хірургії в Роквіль-центрі в Нью-Йорку, де він навчався під керівництвом кардіо- і торакохірурга Зигмунда Адама Весоловського. Реліга познайомився з сучасною судинною хірургією, іншим стилем і умовами праці. Йому пощастило відвідати всі головні центри кардіохірургії: Бостон, Клівленд і Г'юстон. У 1976 році йому запропонували стажування з кардіохірургії в лікарні Синайського університету в Детройті та  ознайомлення з найновішими досягненнями коронарного шунтування і способами механічної допомоги кровообігу.

 У 1980 році перейшов до 2-ої  клініки Кардіохірургії Інституту Кардіології у Варшаві і виїхав на однорічне стажування з дитячої кардіохірургії в Нью-Джерсі. У 1982 році очолив відокремлену в рамках клініки кафедру Дитячої Кардіохірургії.

У 1984 році, за результатами відкритого конкурсу,  Реліга був призначений керівником кaфедри і клініки Кардіохірургії  Сілезької Медичної Академії у місті Забже, в якій він започаткував сучасну програму з кардіохірургії. В серпні 1985 році провів першу операцію на серці. В листопаді 1985 року успішно здійснив операцію з трансплантації серця. Ім'я польського кардіохірурга згодом стало дуже відомим у всьому світі, адже саме Збігнєв Релiга першим у Польщі вдало виконав пересадку серця. У 1987 році Збігнєв Реліга виконав операцію з трансплантації серця  Фадею Житкєвічу, члену Товариства Трансплантації серця. Операція, яка тривала двадцять три години, вдалася. Пацієнт з новим серцем жив понад 30 років(!), пішов з життя у 2017 року, в 91 рік. Це був пацієнт, який найдовше прожив після трансплантації серця в Польщі.

З 1985 року Збігнєв Реліга почав виконувати коронарне шунтування при інфаркті міокарда. Це також було повністю інноваційною процедурою в національному масштабі.

У 1986 році Збігнєв Реліга отримав спеціалізацію кардіохірурга та через два роки за його ініціативи було засноване штучне серце в клініці Кардіохірургії в  Забже,  якою він керував.

В той же час Реліга організував нові клініки кардіохірургії в Польщі: Забжe, Катовіце, Варшаві, Вроцлаві та Бєлостоці.  З 1988 року працював науковим керівником клініки Кардіохірургії Інституту Кардіології в Катовіце, а з 1987 року по 1989 рік - клініки Кардіохірургії Медичної академії у Вроцлаві. З 1989 по 1991 рік Збігнєв Реліга також очолював клініку Кардіохірургії Центральної клінічної лікарні Міністерства внутрішніх справ у Варшаві.

У 1990 році став професором Сілезької Медичної академії, а в 1995 році отримав вчене звання професора.

В 1995 році Реліга став першим у світі кардіохірургом, що поставив пацієнтові біологічний клапан серця, будучи творцем власної моделі, відомої як клапан «Реліга». Цей клапан серця, що застосовується в клініці, допоміг багатьом пацієнтам.

Заслуги професора Реліги були належним чином оцінені не лише в Польщі, а й у всьому світі. Кращі медичні університети світу пропонували йому відмінні умови для роботи і великі гонорари. Проте, кардіохірург до кінця днів був вірним своїй Батьківщині. З 1998 року Збігнєв Реліга став національним спеціалістом з кардіохірургії.
З 1996 по 1999 роки  Збігнєва Релігу  призначили ректором Сілезької Медичної академії у Катовіце,  з  якою  він  був пов'язаний до вересня 2004 року. З 1998 до 2001 року знову став керівником 2-ої  клініки Кардіохірургії Інституту Кардіології у Варшаві, а з 2001 по 2006 роки – директором цього Інституту.

У 2003 році  Збігнєв Реліга отримав спеціалізацію в області трансплантології  і, хоча рік тому він серйозно захворів, сказав: «поки є сили, я буду продовжувати працювати». Ніколи не здавайся – девіз Збігнєва Реліги .

Понад 100 його колишніх пацієнтів, які перенесли трансплантацію серця, відчули нове життя. Незважаючи на великі досягнення, Збігнєв Реліга був скромною, звичайною людиною, яку любили пацієнти. Він залишався взірцем чесності, прихильності та професіоналізму.

У 2001 році Збігнєв Реліґа отримав Почесну докторську ступінь Медичної академії у Варшаві. Церемонія нагородження відбулася 2005 році в сенатському залі Варшави. Також професор  Збігнєв Реліґа був удостоєний звання Почесного доктора ще чотирьох університетів: Львівського медичного університету (1997), Медичної академії у Бєлостоку  (1998), Сілезької Медичної академії в Катовіце (2000)  та Медичного Університету в Ополе  (2002).

З 1992 року Реліга брав активну участь у політичному житті Польщі.  У 1992-1995 роках, будучи радником президента Польщі Леха Валенси, двічі отримував мандат сенатора (терміни 1993-1997 роки і 2001-2005 роки).  У 2005-2007 роках обіймав посаду міністра охорони здоров'я Польщі.

У 1984 році Збігнєв Реліга заснував Фонд розвитку Кардіохірургії в Польщі, а в 1991 році став Президентом цього Фонду. Створення Фонду допомогло здійсненню в клінічній практиці новітніх методів лікування серцево-судинних захворювань, науково-дослідної діяльності, а також широкої програми навчання й стипендії для польських та іноземних лікарів. Діяльність Фонду стала можливою за рахунок коштів місцевого приходу, спонсорів та щорічної організації вистав «Серце за серце» за участю найвідоміших художників світу. Професор також був ініціатором навчальної допомоги в області кардіохірургії для України (Львів) і Грузії (Тбілісі). У 2009 року Фонд був названий на честь професора Збігнєва Реліги. Ім'я Збігнєва Реліги носить Сілезький Центр серцевих захворювань у Забже (раніше – клініка Кардіохірургії у Забже), початкова школа у рідній Медневіце, а також Польська медична бібліотека в Києві, створена на базі Національної наукової медичної бібліотеки України.

Професор Збігнєв Реліга був членом різних наукових товариств, був засновником і організатором Польського Товариства Трансплантації серця, членом Комітету Східної Європи Європейської асоціації кардіо-торакальної хірургії.

Науковий доробок Збігнєва Реліги містить понад 160 наукових праць, серед яких підручники, монографії, патенти.

За визначні досягнення в галузі медицини Збігнєва Релігу відзначено багатьма нагородами як у Польщі, так і в багатьох країнах світу, в тому числі, найвищими нагородами Польщі – Кавалер ордена Білого Орла, Кавалер Великого Хреста Ордена Відродження Польщі, Кавалер Командорського Хреста з зіркою Ордена Відродження Польщі, медаль «Глорія медицини» Польського Лікарського Товариства та іншими відзнаками.

Збігнєв Реліга був невіруючим, вважав себе атеїстом. Не любив ні телебачення ні кіно,  але іноді йшов до театру. Він виховався на джазі у виконанні найвідоміших музикантів: Луї Армстронга,  Елли Джейн Фіцджеральд,  Дюка Еллінгтона, музику яких він обожнював до останніх днів. Іноді слухав симфонічну, оперну музику, або оперету.

Він не любив подорожувати, але йому подобалося ловити рибу лише для того, щоб витягти її з води, делікатно доторкнутися до неї, перш ніж відпустити знову у воду. Мріяв про подорож до південної Африки, де хотів ловити рибу в околицях Дурбану.

Збігнєв Реліга був одружений на Анні  Вайщук  Релізі,  доценту  кафедри Фізіології Медичної Академії у Варшаві. Мав двох дітей: дочку на ім'я Маргарет Реліга – синолог та сина Гжегожа Релігу, який також став кардіохірургом.

Професор Збігнєв Реліга пішов із життя 8 березня 2009 року. Йому виповнилося 70 років.  Він був похований на Військовому цвинтарі у Варшаві, на так званому Професорському авеню.

У 2014 році в Польщі був знятий художній фільм «Боги», що оповідає про історію знаменитого кардіохірурга і демонструє перші кроки молодого фахівця на шляху до найбільших досягнень.

У фонді Польської медичної бібліотеки в Києві імені професора Збігнєва Реліги серед польських видань чільне місце належить книгам із приватної колекції  Збігнєва Реліги: книги, атласи, медичні журнали. Видання отримані за сприяння Фонду розвитку Кардіохірургії імені професора Збігнева Реліги та за згодою дружини вченого Анни  Вайщук  Реліги. Тематика подарованих книг різноманітна та пов'язана з досягненнями польських лікарів, лабораторними дослідженнями, застосуванням штучних органів у медичній практиці. Серед них – двотомник «Дитяча кардіологія» за редакцією Збігнева Реліги з дарчим написом дружини вченого. Видання «Чудо в медицині: на межі життя і смерті:  історії, розказані лікарями» зі статтею Збігнєва Реліги, книги про життя, науковий та творчий шлях великого вченого та інші цінні видання.

Анна  Вайщук  Реліга подарувала Польській медичній бібліотеці в Києві цінні сімейні сувеніри, а саме:

  • фотографію професора, виконану Лешком Ложинським;
  • фотографії малюнків серця (малюнки зроблені професором Збігнєвим Релігою);
  • емблему фонду «Серце за серця» з датами 5.XI.1985 - 5.XI.1995 та символами польських воєводств, викарбувану на мідному диску;
  • біопротез та знімок  клапана серця «Religa»;
  • графічні екслібриси Збігнєва Реліги;
  • важливі документи, які використовував у своїй роботі Збігнєв Реліга, з яких цікаво дізнатись про становлення Сімейної медицини в  Польщі та отримати відповіді на багато інших питань,  які актуальні і зараз.

У Польській медичній бібліотеці в Києві імені професора Збігнєва Реліги розгорнута широка виставочна експозиція, присвячена 80-річчю від дня народження професора Збігнєва Реліги – легендарного польського лікаря – кардіохірурга.