Польський письменник та живописець з Дрогобича Бруно Шульц (1892 – 1942)
Бруно Шульц народився у Дрогобичі у 1892 році, він був письменником, художником, літературним критиком і викладачем. Деякі літературні твори Шульца були втрачені під час ІІ світової війни. Така ж сумна доля спіткала його живописні роботи. До нас дійшли лише дві збірки оповідань ««Цинамонові крамниці» та «Санаторій під клепсидрою», вони нерозривно пов’язані спільною темою та головним героєм, який поринає у свої спогади про дитинство, що пройшло у патріархальній єврейській родині у Дрогобичі – галицькому місті з його певним укладом життя, традиціями та ритуалами. Твори Шульца виплекані унікальним духом Галичини, сумішшю багатонаціонального і полікультурного середовища, в якому мирно співіснували євреї, українці та поляки. Мова цих оповідань вражає фантасмагорією образів, складним нашаруванням мовно-стилістичних засобів, притаманних неповторному стилю викладення думки реально-містичної субстанції, витвореної шульцівським світосприйняттям.
Особисті негаразди митця розвивалися паралельно з трагічними європейським подіями: Його намагання видати книги в Європі, а також організувати виставку творів живопису завершилися невдачами. 1939 року спалахнула Друга світова війна. Бруно Шульц переживає в Дрогобичі прихід і відхід нацистських та радянських військ. Його примушують малювати портрет Йосифа Сталіна й полотно «Звільнення народу Західної України». Потім арештовують за використання в картині блакитних і жовтих кольорів.
Із приходом німеців євреї Дрогобича були переселені у гетто, Шульц з родиною мешкав у одноповерховому бараку. Численні смерті його друзів та знайомих допровадили його до глибокої депресії, він намагався передати свої рукописи та рисунки за межі гетто але не встиг. У листопаді 1942 року Шульца застрелив німецький нацист, офіцер гестапо, коли він повертався додому до Дрогобицького гетто з буханцем хліба.
24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну проти України масованими бомбардуваннями мирних українських міст та селищ. Російські військові розв’язали терор та геноцид на тимчасово окупованих територіях. Збройні Сили України та Сили територіальної оборони чинять запеклий опір російським загарбникам та завдають їм величезних втрат. У цей складний час відносини між Україною і Польщею набувають особливого …
Відновлення незалежності Польщею 11 листопада 1918 року стало здійсненням мрій багатьох поколінь поляків. 103 роки тому здійснилися мрії про незалежну, вільну Батьківщину. Після трьох поділів і 123 років відсутності на політичній мапі Європи, покарання за розмову польською мовою, германізацію, русифікацію, депортації до Сибіру поляки повернулися у свої домівки, повернули собі біло-червоний прапор. Відтоді вони вже …