Великі поляки – лауреати Нобелівської премії
У Польській медичній бібліотеці відкрили експозицію: «POLSCY LAUREACI NAGRODY NOBLA», присвячену Польським лауреатам Нобелівської премії. Запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку.
Нобелівська премія – одна з найбільш престижних міжнародних премій у світі науки, літератури і політики. Заснована шведським підприємцем, винахідником та філантропом Альфредом Бернардом Нобелем, який весь свій статок, згідно з заповітом, призначив на фінансування премії. Присудження такої премії – це більше, ніж визнання особистих заслуг вченого або літератора з боку фахівців і всього суспільства, це величезна честь не тільки для самого лауреата, а й для народу, який плекав його. Сьогодні лауреати премії Нобеля – це світова інтелектуальна еліта, гордість і слава кожної країни!
Марія Склодовська-Кюрі (1867-1934) стала першою жінкою – лауреаткою Нобелівської премії з фізики у 1903 році разом зі своїм чоловіком П’єром Кюрі і професором Антуаном Беккерелем. У 1911 році Марія Склодовська-Кюрі вдруге стала Нобелівським лауреатом за досягнення у галузі хімії. Народилася на території Польського Королівства (Російська Імперія). Жила на польських землях 23 роки, в 1891 році виїхала до Франції, де провела решту життя
У яскраве сузір’я, увінчаних Нобелем польських інтелектуалів, в 1905 році увійшов класик польської літератури Генрик Сенкевич (1846-1916). Його шанували за яскравий літературний талант і рідкісний геній, який уособлював дух нації. Майже все життя прожив на польських землях, на території Польського Королівства (1846-1867), а потім в Привіслінському краю (Російська Імперія). Творив польською мовою.
У 1924 році Владислав Реймонт (1867-1925) отримав Нобелівську премію з літератури за видатний польський національний епос «Chłopi». Письменник працював над книгою довгий час: з 1897 по 1909 рік. Народився на території Польського Королівства (Російська Імперія). Жив у Привіслінському краю, від 1918 року в Польщі. Пішов з життя через рік після присудження премії. Писав польською мовою.
У 1980 році був удостоєний Нобелівської премії з літератури польський поет Чеслав Мілош (1911-2004), який на той час перебував у вигнанні в США. Коли Чеслав Мілош отримав високу нагороду, багато поляків не знали його праць. Завдяки Нобелівській премії Чеслав Мілош став популярним і на своїй батьківщині, його твори знову стали офіційно випускати. Народився на польсько-литовських землях в російській Ковенській губернії. Мешкав у Польщі 40 років, потім жив у Франції і в США. До Польщі повернувся в 1993 році і залишився до смерті. Писав польською і англійською мовами.
Лідер підпільної організації «Солідарність» Лех Валенса (н. 1943) отримав Нобелівську премію миру в 1983 році. До сьогодні він належить до найвідоміших поляків світу. Був президентом Республіки Польща. Лех Валенса народився в окупованій німцями Польщі. Проживає в Польщі все життя.
Геніальний учений-фізик Юзеф Ротблат (1908-2005) в 1995 році отримав Нобелівську премію миру за вклад в роззброєння. Моральні закони ставив вище за закони фізики. Брав участь в розробці атомної бомби, а потім велику частину життя намагався не допустити її використання. Народився в Привіслінському краю (Російська Імперія) в єврейській сім’ї. Жив у Польщі майже 31 рік, від 1939 року до смерті – у Великобританії. Все життя послуговувався польською мовою і визначався поляком з британським закордонним паспортом.
Польська поетеса Віслава Шимборська (1923-2012) отримала Нобелівську премію з літератури у 1996 році. За великі заслуги перед Польщею відзначена Орденом Білого Орла. Народилася і все життя прожила в Польщі. Творила польською мовою.
Шведська академія у 2019 році оголосила, що письменниця Ольга Токарчук (н. 1962) отримала Нобелівську премію з літератури за 2018 рік. Культурне розмаїття є темою творів Ольги Токарчук. «Цю нагороду я присвячую полякам» – заявила лауреатка. Народилася і живе в Польщі, творить польською мовою.
Ряд лауреатів Нобелівської премії, уродженців Польщі, життя яких тісно пов’язане з Польщею, удостоєні високої відзнаки як громадяни інших країн. Ісаак Башевіс Зінгер (1904-1990) був письменником на ідиші, емігрував до США і отримав в 1978 році Нобелівську премію з літератури як громадянин США. Тадеуш Рейхштейн (1897-1996) народився в Польщі, згодом виїхав до Швейцарії, в 1950 році отримав Нобелівську премію з фізіології і медицини як громадянин Швейцарії.
Україні й Польщі судилося назавжди проживати поруч. «Історії країн переплелись назавжди як у крові, так і в радості» (Єжи Гоффман). На формування культурно-освітніх, політичних зв’язків між нашими народами благотворний вплив здійснюють інтелектуали Польщі, особливо найавторитетніші представники польської еліти − лауреати Нобелівської премії.
24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну проти України масованими бомбардуваннями мирних українських міст та селищ. Російські військові розв’язали терор та геноцид на тимчасово окупованих територіях. Збройні Сили України та Сили територіальної оборони чинять запеклий опір російським загарбникам та завдають їм величезних втрат. У цей складний час відносини між Україною і Польщею набувають особливого …
Відновлення незалежності Польщею 11 листопада 1918 року стало здійсненням мрій багатьох поколінь поляків. 103 роки тому здійснилися мрії про незалежну, вільну Батьківщину. Після трьох поділів і 123 років відсутності на політичній мапі Європи, покарання за розмову польською мовою, германізацію, русифікацію, депортації до Сибіру поляки повернулися у свої домівки, повернули собі біло-червоний прапор. Відтоді вони вже …